Opinie: Este medierea obligatorie?

Incepand de la 1 august, dupa cum stim, au intrat in vigoare prevederile art. 2 alin. 1 ind. 2 din Legea medierii nr. 192/2006, potrivit carora „Instanta va respinge cererea de chemare in judecata ca inadmisibila in caz de neindeplinire de catre reclamant a obligatiei de a participa la sedinta de informare privind medierea, anterior introducerii cererii de chemare in judecata, sau dupa declansarea procesului pana la termenul dat de instanta in acest scop, pentru litigiile in materiile prevazute de art. 60/1 alin. (1) lit. a)-f).”